12 Mart 2012 Pazartesi

EN ŞİŞMANLATICI GIDA : YAĞ


Bir gram yağda 9 kalori vardır, yani en şişmanlatıcı gıdadır.

Yağ sizi tok tutmaz, tersine daha fazla yemeye teşvik eder. Yakamadığınız yağ ise vücudunuzun başlıca iki bölgesinde toplanır. Göbek çevreniz ve kalçanızda gözle görülür şekilde, görünmez olarak da damarların iç çeperlerinde.  Damarlarınız birkaç bin kilometre uzunluğunda bir ağ olduğu için siz fark etmeden buralarda epey yağ birikebilir, bu da zamanla felç veya kalp krizine sebep olur.

Yıllar içinde bedeninizde biriken yağ zihinsel faaliyetlerinizi, entelektüel performansınızı hatta uykunuzu bile negatif etkiler. Beyin hücrelerinin birbirleriyle olan komünikasyonunu etkiler, bu da düşüncelerimizin yoğunlaşmasını engeller. Beyin hücreleri arasındaki bu iletişimi sağlayan elektrik akımının tamamı ile engellenmesi için kızartma dolu birkaç yıl yeter, bunun sonucu da alzheimerdir.

Beden gizli gizli yağ bağlar, bel etrafındaki yağ tabakası günden güne, hem de fark edemeden büyür. Günde bir yemek kaşığı, bedeninizin enerji olarak kullanamayacağı yağ (ki bu ancak 10 gr. dır) fazladan yerseniz 10 yıl içerisinde 50 kilo almanız mümkündür. Bu miktarı yakmak için 350 000 kalori harcamanız gerekir ki bu da 700 saat spor yapmayı gerektirir.

Tabii ki planlı ve gündelik egzersiz yaparak, zamanınızı bütün gün spor salonlarında geçirmeden de belinizin etrafında, damarlarınızda ve beyin hücrelerinizde biriken yağlardan kurtulabilirsiniz.
Ayrıca günlük kalori alımınızı da planlayarak, yağlardan aldığınız kalorileri de yarıya indirerek yeniden fit olmayı sağlayabilirsiniz.

İnsanın ömrünü uzatmanın en kolay ve en etkili yöntemi alınan yağ miktarını azaltmaktır. Diyet yapmayın yaşam şeklinizi planlayarak değiştirin. Yalnızca günde bir yemek kaşığı daha az yağ tüketerek yılda 5 kilo verebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder